Order our NEW Go-To Guide™: GETTING STARTED with School-Age Stuttering Therapy Order our NEW Go-To Guide™: GETTING STARTED with School-Age Stuttering Therapy

Practical Thoughts Persian

چگونه یک درمانگر لکنت شویم(توصیه از جانب یک فرد دارای لکنت)

چگونه یک درمانگر لکنت شویم(توصیه از جانب یک فرد دارای لکنت)

پست بلاگ مهمان توسط Campbell – ویراستار،Stammering Pride and Prejudice

چگونه درمانگر لکنت شویم:چندتا تفکر

درمان لکنت زندگی مرا بهبود بخشید.من خوش شانس هستم که سیر لکنت من باتعدادی از درمانگران لکنت عالی مزین شده است که مرا به مکانی بهتر با گفتارم راهنمایی می کنند.هر چند،همه ی تجربه های من از درمان لکنت مثبت نبوده است؛حتی برخی از آن ها نیز برایم مضر بوده اند!من می خواهم بازتاب شخصی ام و توصیه های خودم را در مورد شیوه های خوب و بد درمانی از تجربه های خودم از جنبه ی دیگر اتاق درمان به اشتراک بگذارم(یا این روزها جلسات درمانی در اپلیکیشن zoom!)

الگوهای مناسب را حفظ کنید.

خاطره ی من از گفتاردرمانی دوران کودکی در بهترین حالت تکه تکه است ولی آن چه من به یاد می آورم،چند مکالمه با تمرکز بر افراد معروف دارای لکنت است.این مکالمه ها که با نیت خوب هستند عموما چیزی شبیه به این بودند:«پاتریک،افراد دارای لکنت می توانند در زندگی خود موفق شوند و سلبریتی شوند.فقط به ساموئل جکسون،بروک ویلیز،آقای بین نگاه کن.»با این حال یک مشکل در این مثال وجود دارد:تو هیچ وقت لکنت یکی از آن ها را نمی شنوی.همه ی آن ها،در روایات خود،لکنت را در گذشته قرار می دهند،معمولا به عنوان چیزی که با آن مقابله کرده اند.با این مثال ها، پیامی که  به مغز خردسال من فرستاد،این بود که من نیز برای موفقیت باید بر لکنت خودم 'غلبه' کنم.

الگوهای مفیدتر برای کودکان دارای لکنت،بزرگسالانی هستند که به طور واقعی در زندگی واقعی لکنت می کنند،مثل کمدین ها:درو لینچ یا نینیا جی یا نویسنده  دیوید میچل.این جا در بریتانیا،Action for Stammering Children   یک منبع بزرگ  از ویدیوهای Stambassadors ساخته است،افراد دارای لکنت در محدوده ی شغل هایشان نشان می دهند که شما می توانید هر کاری را بخواهید با وجود لکنت خود انجام دهید(بدون آن که بخواهید بر آن غلبه کنید.)

الگوهایی را که به عنوان درمانگر به کودکان می دهید را با دقت انتخاب کنید،زیرا ممکن است روایت های نادیده ای را در مورد لکنت بیان کنند. 

وابسته به تجویز کردن نباشید

درمان لکنت برای همه به یک اندازه نیست.چیزهای متفاوت کارایی متفاوت برای افراد دارد.در ابتدای سفرم،من یک دوره ی آموزشی مبتنی بر تنفس دنده ای(costal breathing) رفتم.بعضی از افراد دارای لکنت این تکنینک را مفید می‌دانستند.با این حال،من این کار را نکردم .به نظرم این کار خسته کننده بود و من در واقع ترجیح دادم که لکنت کنم.هر چند،برای مربی دوره واضح بود که تنفس دنده ای راهی است که به لکنت کمک می کند.آن ها استفاده نکردن از تکنیک را  مثل   'عبور کردن از آن به علت عدم توانایی در اجرا'توصیف می‌کردند ؛سخنانی که تا امروز برای من مانده است.دوره همچنین مردم را تشویق می کند که بیاستند و خود را «یک فرد دارای لکنت در حال بهبودی مفتخر» اعلام کنند .

این روزها طرز فکر مدل اجتماعی من با هر تکنیکی که هدف آن بهبود روانی گفتار است با مشکلاتی رو به رو است،اما برخی از افراد دارای لکنت گزارش می دهند از آنها سود می برند.شما ممکن است تصمیم بگیرید که آن ها را به عنوان بخشی ازدرمان خود را ارائه دهید.اگر شما این کار را انجام می دهید،لطفا آن را چارچوب بندی نکنید تا افراد دارای لکنت،آن را به عنوان درست یا راه درست برای برخورد با لکنت ببینند.

هر تکنیک یکی از گزینه های بی شماری در این زمینه ای است که در آن راه های مبتنی بر شواهد واضحی برای مواجهه با لکنت وجود ندارد.(بکستر و همکاران سال۲۰۱۶)  

گوش کنید:زمان و مکان بدهید.

یک بار با لکنت تا حدامکان دور از تصورم به جلسه ی درمانی رفتم.من در برخی از آزمایش های پزشکی مهم شرکت کرده بودم و مشکوک شده بودم(به اشتباه معلوم شد)در آن ها مردود شدم.من یک جلسه ی چهل دقیقه ای رزرو کرده بودم. دو ساعت بعد بیرون آمدم.

ما زیاد در مورد لکنتم صحبت نکرده ایم.به جای آن درمانگر من حمایت و راحتی و گوش شنوا در زمان بر انگیختن اضطرابات به من تقدیم کرده بود.من خیلی سپاسگزارم از این روز برای آن جلسه که روحیه ام تقویت کرد و اعصابم را آرام کرد.

گاهی،افراد دارای لکنت با یک طرز فکر به درمان روی می آورد که آن ها قادر به انجام اقدام درمانی در مورد لکنت خود نیستند،جلسه از دست نمی رود.شما می توانید همچنان به افراد مقابلتان گوش بدهید و به آن ها در مسیر زندگی شان کمکی کوچک کنید. 

آماده ی تفکر و رشد باشید

آخرین درمانگرم بسیار با تجربه بود.او احتمالا اندوخته ی دانش بیشتری و تجربه های لکنت بیشتری از هر درمانگر قبل از خودش داشت.چند سال بعد از درمان به مرکز برگشتم تا در مورد Stammering Pride and Prejudiceصحبت کنم.او  در میان تماشا چیان بود و یکی از فعال ترین شرکت کننده ها در جلسه بود.حتی با وجود سال ها تجربه او همچنان یاد می گرفت،همچنان فکر می کرد و همچنان در حال رشد بود.

من حدس می زنم شما هیچ وقت همه چیز را در مورد درمان نمی دانید:به یادگیری ادامه دهید. Stammering Pride and Prejudice را بخرید. 

لینک ها:

سفیر ها :  https://actionforstutteringchildren.org/get-involved/stambassadors/

Baxter S, Johnson M, Blank L, Cantrell A, Brumfitt S, Enderby P, Goyder E. Non-pharmacological treatments for stuttering in children and adults: a systematic review and evaluation of clinical effectiveness, and exploration of barriers to successful outcomes. Health Technol Assess. 2016 Jan;20(2):1-302, v-vi. doi: 10.3310/hta20020. PMID: 26767317; PMCID: PMC4781644. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26767317/ 

Translation: Kosar Goudarzian, Speech-Language Pathologist & Morteza Soleyman Dehkordi, Speech-Language Pathologist.n

 ترجمه : کوثر گودرزیان , آسیب شناس گفتار و زبان - مرتضی سلیمان دهکردی، آسیب شناس گفتار و زبان